Produce
Satisfying Fruit and Vegetable Recommendations Possible for Under $3 a Day, Data Analysis Shows
Estimates are calculated for each product as it is sold in grocery stores on a dollars-per-pound basis or, in the case of juice, on a dollars-per-pint basis. To convert average retail prices into costs per cup equivalent, ERS researchers made adjustments for the removal of inedible parts and cooking loss that typically occur before consumption.... Read more
October 28, 2024 | 1 min to read